2023
Holky 40+ se podívaly na mistrovství Evropy klubových posádek
Pro někoho je Nový rok dnem stráveným v posteli po prohýřené silvestrovské noci. Pro naši dračí partu je to ale den, kdy se sejdeme na loděnici, připijeme si, pojíme zbytky vánočního cukroví a vyrazíme na novoroční projížďku po Radbuze. I letos nám počasí přálo, a tak tomu nebylo jinak a naši tradici jsme dodrželi.
Protože jsme ale draci zimomřiví, ještě jsme se vrátili do tělocvičny a posilovny, abychom v rámci zimní přípravy potrápili svoje těla a nabrali nějakou tu svalovou hmotu, která je bez pochyby na pádlování třeba. Zároveň s tím ještě dvě naše členky rozšířily své vědomosti o trenérský kurz a získaly trenérskou licenci C, protože víc hlav víc ví a my jsme rozhodně drakem mnohohlavým :o).
Ještě než jsme se pustili do nové pádlovací sezóny, provedli jsme pravidelný úklid naší loděnice. Vysát pavouky, vyhnat myši, usměrnit křoví, ať se nám i lodím lépe bydlí, to byl náš úkol.
Na první trénink na vodu jsme vyrazili 27. března a to už jsme se všichni na vodu těšili. Letošní novinkou bylo zařazení takzvaného výkonnostního předtréninku před klasický středeční trénink pro ty, kteří si chtěli pořádně zamakat.
Aby se nám dobře společně pádlovalo, uspořádali jsme i v letošní sezóně jarní soustředění s Čápem. Na rozvodněném Labi to byl opravdu zážitek a pořádný zápřah jak fyzický, tak psychický, ale jako správní draci jsme všechno zvládli a hned týden na to jsme se mohli předvést na prvním závodu sezóny – na Dračím Popelu. Na další závody jsme se vypravili na Festival dračích lodí ve Žlutých lázních v Praze a do Třeboutic, kde opět excelovaly naše ženy na desítkové lodi a z tratí 200 m (spíše 250 m) a 1000 m si přivezly zlato. V létě jsme zavítali i do daleké Ostrožské Nové Vsi a jelikož se nám tam hodně líbilo, určitě to nebylo naposled. Tradičně jsme vyrazili i na Bezdrev a to už se chýlil velký vrchol sezóny. Několik našich statečných žen se vypravilo reprezentovat naše barvy na mistrovství Evropy klubových posádek a rozhodně se ve velké konkurenci neztratily. A v neposlední řadě jsme samozřejmě nemohli chybět na MČR v Račičích.
V červnu jsme tradičně pořádali již 14. ročník PD Cupu na Borské přehradě pro firemní a FUN posádky a po loňském úspěšném 1. ročníku nechyběl ani letos ročník 2. pro školní posádky.
V průběhu léta jsme kromě tréninků a závodů také opět přivítali děti z příměstských táborů z Area „D“ a uspořádali jsme jim odpoledne na dračí lodi.
Ani letos jsme nemohli chybět na Krumlovském vodáckém maratonu, který je vždy pomyslnou tečkou za sezónou. Letošní ročník byl zajímavý v tom, že naši jednu ženskou a jednu mužskou pramici úpěnlivě pronásledoval a ba i dokonce předjel také na pramici pan prezident. Po 25 kilometrech a dvou přebězích, kdy se musela loď přenášet, si naše děvčata ve své kategorii i počtvrté v řadě urvala první místo (i když tentokrát jen o chlup) a i kluci úspěšně dopluli do cíle bez velkých komplikací.
Od listopadu na nás opět čekal Marek se svými kruhovými tréninky a Jarda s posilovnou. Ale aby nám pádlo nechybělo, ještě jsme vypluli, dá se říct, na již tradiční osvětlenou vyjížďku. A i když nám letos počasí příliš nepřálo, my jsme si to řádně užili.
V neposlední řadě je třeba zmínit novinku, a to úterní tréninky juniorů, které se začaly konat od září. Sice máme dětí zatím poskrovnu, ale pevně věříme, že se naše juniorská základna brzy rozroste. Vždyť tu štafetu po nás v budoucnu musí někdo převzít.
Tak ahoj sezóno 2023 a už se těšíme na zážitky, které nám jistojistě přinese ta další sezóna roku 2024.
2022
První rok se závody pro školy.
Hlavní tým PD
Na rozdíl od roku 2021, kdy nám novoroční vyjížďku překazila koronavirová opatření, jsme rok 2022 zahájili tradičním přípitkem bublinkami na dračí lodi nad jezem na řece Radbuze. Počasí nám přálo a my jsme se těšili na novou sezónu s pádlem v ruce. Do konce března jsme formu ladili na kruhových trénincích v tělocvičně a pádlováním v dětském bazénku a v dubnu - hurááá na vodu. Abychom jsme se dostali do správné dračí atmosféry, uspořádali jsme koncem dubna 4 denní soustředění na Labi v Račicích pod vedením zkušeného trenéra Čápa. Pro mnohé z nás to jistě bylo přínosem.
Těšila nás hojná účast na trénincích, nedařilo se nám však tolik scházet se na závody. I přesto jsme se ukázali v Třeboni, v Třebouticích (kde závodila ženská desítka a úspěšně přivezla zlato jak z 200 m trati tak z 1000m trati), na Bezdrevu, na MČR v Račicích a na Půlnočním drakovi v Horní Cerekvi.
V červnu jsme již po 13. uspořádali PD Cup pro firemní a FUN posádky a poprvé také pro posádky školní (2. stupeň ZŠ a SŠ). Dovolím si říct, že snaha nás všech byla odměněna úspěchem, pěkným počasím a samými kladnými ohlasy, a proto se již nyní těšíme na ročník čtrnáctý.
Během letních měsíců jsme kromě našich tréninků několikrát povozili děti z příměstských táborů z Area "D" a ukázali jim, jak se pádluje. A také několik členů z našich řad dokončilo trenérský kurz (trenér C), jelikož vzdělávat se je neustále třeba.
Druhý říjnový víkend se opět několik našich členů vydalo pokořit Vltavu na Krumlovský vodácký maraton. Tentokrát se zúčastnila jedna ženská pramice, jedna mužská (mix)pramice a jeden raft. Téměř jarní počasí nám přineslo i přes menší komplikace na startu úspěšné doplutí všech posádek do cíle. A naše děvčata si okusila jak chutná hattrick, aneb třetí vítězství v řadě.
Vyjížďku za tmy na osvětleném drakovi jsme tentokrát posunuli až na předvečer sedmnáctého listopadu, ale i tak jsme měli za příznivého počasí velkou diváckou podporu.
No a to by nebylo, abychom konec pádlovací sezóny a začátek sezóny tělocvičen a posiloven nezapili jak se patří na dračím vánočním večírku.
Nezahálíme a s činkami v rukách a potem na tričkách vyhlížíme sezónu 2023!!!
A co naši junioři?
Ve spolupráci s Radou mládeže dračích lodí pod ČSK se zúčastnili 2 soustředění – jedno na Častoboři v dubnu a druhé v srpnu v Českých Budějovicích. Díky této navázané spolupráci během roku doplňovali posádky různých dračích juniorských oddílů na závodech v Praze, Ostrožské Nové Vsi a na Mistrovství ČR v Račicích a získali tak nemalé zkušenosti a motivaci dále trénovat.
Naše členka Alena Švihlová se i v tomto roce probojovala do juniorské reprezentace ČR. Během roku absolvovala 7 soustředění a 6 závodů, aby na vrcholu sezóny – ICF DRAGON BOAT WORD – Mistrovství světa dračích lodí v Račicích obsadila s juniorským národním týmem na malé lodi 3x zlatou příčku a 3x příčku stříbrnou. Lubomír Lamplot si z MČR přivezl medaili za 3. místo, když doplňoval loď z Budějovic. Druhým vrcholem sezóny bylo otevřené Mistrovství Německa, kde s desítkovou lodí bral juniorský český výběr 4 x zlato a 2x stříbro.
2021
Druhý rok poznamenaný COVID omezením
Hlavní tým PD:
Začátek sezóny roku 2021 v podobě novoroční vyjížďky nám přerušila proticovidová opatření. Stejně tak nám neumožnila ani scházet se na kruhových trénincích. Nás to ale nezlomilo a vzájemně jsme se podporovali na on-line schůzkách a aktivizačních týdnech, které spočívaly v individuálních výkonech, ať už se to týkalo chůze, běhu, jízdy na kole či na bruslích nebo domácího posilování. Abychom se z toho nezbláznili, jen co to bylo možné, vyrazili jsme pádlovat na kanoe na Úhlavu.
Ruce nás svrběly, pádla se tetelila nedostatkem činnosti a my jsme netrpělivě vyhlíželi první možnost prohnat draka po Radbúze. A dočkali jsme se! Sedmnáctého května jsme uskutečnili první z celkem 43 tréninků na vodě.
V červnu jsme uskutečnili 12. ročník PD Cupu na Borské přehradě, sice s omezeným počtem posádek, ale rozhodně jsme si to užili.
Dali jsme o sobě vědět na závodech v Třeboni, Českých Budějovicích, na Bezdrevu, v Horní Cerekvi. Barvy Pilsner Dragons na Mistrovství ČR v Račicích letos reprezentovala jen desítka našich dračic, a rozhodně jsme na ně mohli být hrdí.
Trochu v obavách jsme vyhlíželi datum 9.10.2021, kdy se konal 19. ročník Krumlovského vodáckého maratonu, kterého se úspěšně zúčastnily tři naše posádky (pramice ženská, 2 pramice mužské) a jeden SUP. Všichni ve zdraví dojeli do cíle a děvčata na pramici obhájila prvenství z roku 2019.
Ukončení sezóny jsme pojali netradičně. Jelikož se v Horní Cerekvi v důsledku nepříznivého počasí nekonala tradiční noční jízda, udělali jsme si jí u nás na Radbúze a osvětleného draka jsme prohnali na jejích vlnách.
A protože jsme draci a ti nikdy nespí, budeme pokračovat v tvrdé dřině až do další sezóny.
Junioři z řad PD:
Juniorů zatím není tolik, aby mohli trénovat samostatně, ale jakmile byla možnost se scházet obnovila se i činnost mládeže, která se opět mohla zapojit do pádlování s dospělou posádkou při pravidelných trénincích. Uskutečnil se i jeden samostatný trénink všech členů juniorské posádky, jejíž členové pak měli možnost se v srpnu zúčastnit historicky prvního společného soustředění v Českých Budějovicích pod hlavičkou ČSK.
Následně se několik mladých draků zúčastnilo v různých juniorských posádkách závodů na Bezdrevu, Berouně a v Brně.
Za zmínku stojí, že naše nejúspěšnější juniorská členka Alena Švihlová se počátkem roku 2021 probojovala do juniorského výběru ČR a v tomto roce se zúčastnila 9 soustředění na různých místech republiky organizovaných ČSK. Po zrušení mistrostvství světa v Polsku a evropském šampionátu na Ukrajině se juniorská reprezentace přece jen svého vrcholu dočkala, a to v podobě finálového závodu evropského klubového poháru dračích lodí v Dubaji. Juniorská reprezentace jela pod hlavičkou klubu DF Přerov, ke kterému má ČSK svým personálním obsazení nejblíže. Ženská posádka s Alčou byla druhá na 250 m a první na 500 m.
2020
Covid sezona - nakonec zhodnocena jako úspěšná.
Rok 2020 jsme již tradičně zahájili novoroční vyjížďkou po řece Radbuze. Až do března jsme pokračovali v zimní přípravě v podobě kruhových tréninků s profesionálním fitness trenérem a pádlování v bazénu SK Radbuza. Na konci března přišla v souvislosti s pandemií Covid-19 vládní nařízení a my jsme museli naši činnost až do poloviny května přerušit. Od poloviny května do poloviny října jsme mohli opět trénovat i jezdit na závody. Přesto, že byla letošní sezóna výrazně zkrácená, stihli jsme absolvovat celkem 45 tréninků na vodě, 4 závody a také jsme přivítali několik nových členů. Podnikli jsme i pár společných pěších výletů po okolí Přeštic nebo Dobřan. A místo Krumlovského vodáckého maratonu, na který se většina z nás těšila a poctivě připravovala, ale byl bohužel také na poslední chvíli zrušen, jsme vyrazili na projížďku po řece Úhlavě. Od poloviny října až dokonce roku jsme se opět museli podřídit vládním nařízením a předčasně tak ukončit naši sezónu včetně zimní přípravy. V tomto roce jsme nemohli zorganizovat ani další ročník našeho PD Cupu na Borské přehradě, ale už máme nový termín – 20.6.2021 a těšíme se, až se budeme moci pustit do jeho příprav. Věříme, že sezóna 2021 se rozběhne v plném proudu a my si ji pořádně užijeme.
2019
První rok s juniorským týmem PD
Letošní sezónu jsme zahájili tradičním novoročním bořením ledů na řece Rabuze a vykročili jsme tak „pravou nohou“ do nového roku. Svoje síly jsme utužovali nejen na trénincích na vodě, kterých se uskutečnilo cca 50 (pozn. událostí je pro tenhle rok 59, ale pochybuju, že se všechny konaly), ale v zimním období i v tělocvičně na kruhových trénincích a také jsme pádlovali na bazénu.
Celkem šest tréninků na vodě si odpádlovaly i děti z TOM Úhlava.
Odměnou za tvrdou dřinu nám pak byla účast na závodech. Na konci února jsme si užili halový pohár v Praze, kde jeden náš souboj trval bez pár vteřin tři minuty, potrápila nás náročná konkurence a ani los nás nešetřil, jen zelená loď byla milá – škoda, že jsme ji jeli tak málo. V květnu jsme nasávali závodní atmosféru v Chomutově, na Lipně a v Třeboni. Červen se nesl v duchu našeho tradičního PD Cupu pořádaného na Borské přehradě, a že letošní ročník byl opravdu úspěšný, o tom není pochyb. Čas prázdnin jsme využili na přípravu na MČR v Račicích, kdy někteří z nás si ještě odskočili na závody do Seville (Mirka Ladmanová) a pár z nás si zapádlovalo na jihočeském Bezdrevu za ZPD Team. V září jsme plní sil a nadšení vyrazili na již zmiňované Mistrovství České Repuliky na kanále v Račicích, kde se kromě tradičních mixových jízd uskutečnila i historicky první jízda dvou juniorských posádek a ženské posádky (závod na malých i velkých lodích) v barvách Pilsner Dragons. Třešničkou na pomyslném dračím dortu sezóny byla účast několika našich členů na závodě Půlnoční drak v Horní Cerekvi (doplnění posádky města Štětí), kde jsme si vychutnali pohádkovou atmosféru jízdy na dračí lodi v noci a za bouchání ohňostrojů.
Řeku jsme pomyslně zavřeli na Krumlovském vodáckém maratonu, kam se každoročně vypravujeme za účasti v několika kategoriích (pramice ženská, pramice mužská, C9, SUP). Ten letošní byl úspěšný hlavně pro posádku ženské pramice, která urvala první místo.
A kdo by si myslel, že tím to pro nás skončilo, tak je na omylu. Hned v listopadu jsme rozjeli přípravu na následující sezónu na kruhových trénincích, tentokrát pod dohledem profesionálního fitness trenéra.
2018
Hledání nové historie po celkové proměně týmu
Ani v tomto roce jsme nezaháleli. Jarně zimní příprava čítala sedmnáct kruhových tréninků a sedm tréninků na bazénu SK Radbuza. Po účasti na halovém poháru v Brně a Praze přišly od dubna tradiční tréninky na vodě. V mezičase jsme na jaře a na podzim poklidili naši loděnici – i to je součástí utužování kolektivu.
Letos jsme zvládli „jen“ pět závodů včetně našeho tradičního PD Cupu. Vrcholem sezóny byla účast na Mistrovství ČR dračích lodí v Račicích. V poháru GRAND PRIX 2018 jsme obsadili šťastné 13. místo. V našich řadách ubylo hodně členů, ale objevily se i juniorky a uskutečnil se první trénink s dětmi TOM Úhlava (5.10.2018). Uvidíme, třeba to vypadá na nový směr.
2017
Nová sezóna, nová chuť makat!
2016
Drsný kruháče, bahno, industriál i mraky nováčků!
Rok 2016 pro nás byl unikátní zejména v jedné věci – naše posádka se rozrostla tak moc, že jsme poslední měsíce Radbuzu brázdili na více plavidlech současně. Zimní přípravu jsme poprvé absolvovali hromadně při kruhových trénincích v tělocvičně. Do závodní části sezony jsme vstoupili znovu v kategorii GP mix, ovšem premiérově v kategorii ELITE. Do závodního dění se celorepublikově začaly více zapojovat small boats, a tak se i naši páni na jednom závodě zúčastnili. Během sezony se nám povedlo ukořistit pár cenných umístění, nejlépe jsme dopadli opět na domácí vodě během PDCupu. Po pořádání 8. ročníku k nám přišlo 8 nových nadšenců, kteří zapadli tak rychle, že již v září se zúčastnili MČR v Račicích. Ani v letošním roce nesměly chybět plzeňské posily v reprezentačních posádkách při evropském klání v italském Římě. V říjnu jsme se zapojili do velice zajímavé akce pořádané spolkem Pěstuj prostor, z. s., který připravil komentované dopoledne s cílem seznámit s industriálními stavbami kolem řeky z vodní hladiny. Během vyjížděk naši dragouni povozili desítky infochtivých Plzeňáků, kteří poslouchali poutavé vyprávění Mgr. Ing. arch. Petra Klími. Jako zpestření sezony několik z nás absolvovalo adrenalinový závod Predator race v Milovicích. Na závěr sezony byla opět jedna dračí svatba, bohužel bez dračí účasti, jelikož v ten samý termín jsme polykali kilometry na tradičním Krumlovském vodáckém maratonu v rekordní účasti našich barev – celých 28 závodníků. Sezonu jsme zakončili jako vždy ve velkém stylu, a to doslova – po dohodě s druhým plzeňským týmem Dragon Team Plzeň, který se od roku 2017 stane naší součástí, můžeme pyšně říct, že dračí plzeňská základna po sezoně 2016 nikdy nebyla silnější a nikdy neměla tolik nadšených členů!
2015
Slavíme 10. narozeniny, fandíme Evropskému městu kultury a bojujeme na klubovém Mistrovství světa!
Tento rok byl výjimečný v mnoha směrech - oslavili jsme 10. narozeniny, podporovali myšlenku Plzeň 2015 a nominovali se na klubové MS v Račicích (2015 ICF Dragon Boat Club Crew World Championships)... Ale pěkně popořádku. Závodů jsme se opět zúčastnili v kategorii v GP mix a povedlo se nám vybojovat několik medailových míst. Díky dobrým výsledkům jsme se na konci sezony umístili na 2. místě v České národní lize. V rámci propagace dragonboatingu v Plzni nás bylo možné vidět na Festivalu světla se slavnostně nazdobenou lodí, na "Dračím dni" v Meeting Pointu na Náměstí Republiky či na Festivalu sportu spolu s ostatními plzeňskými sportovními kluby. PDCup byl prvním rokem součástí soutěže Grand Prix ve spolupráci s ČADLem (Česká asociace dračích lodí) a my jsme z domácí vody vylovili dvě zlatá místa. Na klubovém MS jsme měli tu čest závodit vedle top posádek z dračího světa a na konec sezony jsme si opět střihli Krumlovský vodácký maraton. Rozšířily se nám nejen řady nových draků, ale podařilo se nám navázat spolupráci i s novými sponzory. A tak se k dlouholetému partnerovi DProjekt Nedvěd s.r.o. přidali i Internet Hned, Plzeňská STK s.r.o., Delex či pivovar Chodovar.
2014
Máme mezi sebou první dračí mimča i dvojnásobnou Mistryni Evropy!
Nově rozšířené řady PD do závodních bojů vpadly opět v kategorii GP. Aktivněji jsme začali přistupovat k propagaci dragonboatingu v Plzni, a tak nás bylo možné vidět na několika sportovně-kulturních akcích (Sporťáček, Městská Plovárna). Velkým dračím svátkem bylo národní ME v Račicích. Naše mixová reprezentace vybojovala nejvyšší titul hned na dvou tratích. Díky tomu jsme se, Plzeň i my, mohli pyšnit zlatem, které na Radbuzu zamířilo. V konečném pořadí soutěže GP jsme uzavřeli první desítku - 9. místo za celoroční snahu z více jak 250 posádek, spolu s několika medailovými příčkami ze závodů v průběhu sezony, je známkou dalšího úspěšného roku. Krom absolvování našeho již 4. KVM a pořádání 6. ročníku PDCupu, jsme přivítali naše první dračí miminka.
2013
Vítězství v České národní lize dračích lodí je naše!
Opět zařazujeme zimní pádlovací přípravu v bazénu. Naše snaha vyvrcholila úspěšnou účastí na Halovém poháru v Praze, odkud přivážíme poháry z kategorie mixů i žen. Do závodní sezony jsme nastoupili znovu jako Pilsner Dragons v kategorii GP. Nejúspěšnějším byl závod v Týně nad Vltavou, kde jsme dosáhli prvního vítězství v závodě ČP. Naše holky opět získaly tituly z MČR, tentokrát v barvách pražské posádky Wild of Prague. V řadách reprezentace ČR ani tentokrát nechyběly plzeňské barvy a z národního MS v maďarském Szegedu do Plzně mířilo Kačky 4. místo s mixem na 2 km. Vyhráli jsme Českou národní ligu dračích lodí! 5. ročník PDCupu přinesl novinku - závod na 1000 m. Pořídili jsme nový klubový stan a vodní část sezony jsme uzavřeli na Krumlovském vodáckém maratonu. Zakládající členové PD v průběhu posledních dvou sezon postupně přenechali místo nastupující generaci a odešli do skupiny s pracovním názvem stará garda. Plzeňští pardálové utvořili základnu pro FUN posádku Pozdní sběr, která od tohoto roku pravidelně trénuje a zúčastňuje se vybraných závodů, včetně PDCupů.
2012
Účastníme se prvního halového šampionátu dračích lodí!
Na začátku roku jsme se zúčastnili historicky prvních halových závodů dračích lodí, které se odehrály v pražském bazénu Slavie. Osm lidí se snaží přetlačit osm soupeřů se stejným záměrem? Tak přesně o tom naše účast byla. Pro zajištění stabilní posádky jsme se spojili s partou z Chomutova a do sezony jsme vstoupili pod společným názvem "Pilsner&Chomutov dragons". Začali jsme úspěšně ziskem 1. místa v kategorii GP na MČR dlouhých tratích v Kojetíně. Největším úspěchem sezony bylo 3. místo na závodech ČP v Třeboni v konkurenci všech předních mixových posádek. V celkovém žebříčku hodnocení Grand Prix jsme skončili na 5. místě. Našich 5 holek v posádce Sport Fun Kojetín rozšířilo sbírku o dvě zlaté a jednu bronzovou medaily z MČR. I tento rok jsme měli zástupce v reprezentaci a Kačka s Janou si přivezly dvě bronzové medaile z národního ME v anglickém Nothingamu. Po třech letech na Radbuze se dračí závod přestěhoval a pod názvem „Pilsner Dragons Cup“ jsme pořádali 4. ročník v novém prostředí Borské přehrady. Absolvovali jsme náš druhý start na Krumlovském vodáckém maratonu.
2011
Jsme nejkrásnější! Aneb první rok v nových dresech Jamajka.
Opět jsme se vrátili do soutěže ČP v nejobsazovanější kategorii mixů. V nových dresech v plzeňských barvách jsme na jaře přijali pozvánku na závody ve švýcarském Meilenu, kde jsme triumfovali na 500 m trati. Naše holky začaly závodit s nově vzniklou posádkou Sport Fun Kojetín. Jejich výkony se během sezony zlepšovaly, až vyvrcholily v historicky první medaile z Mistrovství ČR pro plzeňské členy. PD obsadili tradiční konečné 9. místo v celkovém hodnocení. Sezonu úspěšně zakončily posádky pramic na Krumlovském maratonu 2. a 3. místem v kategorii mužů a žen. Náš první start položil základ pro další tradiční počin. Plzeňské závody oslavily 3. narozeniny.
2010
Přichází nám nová dračí krev!
Tento rok jsme vstoupili do seriálu závodů Grand Prix pod názvem PLZEŇ2015. Do posádky se opět zařadili noví členové. Naši zástupci se zúčastnili národního ME v Amsterdamu a klubového MS v čínském Macau. Vrcholem sezony bylo Mistrovství ČR v Račicích, kde jsme v nejobsazenější kategorii mixů obsadili 12. místo. V celkovém žebříčku seriálu GP jsme obsadili 9. místo z neuvěřitelného počtu 235 bodujících týmů. Se stejně pozitivní odezvou jako loňský rok jsme pořádali 2. ročník plzeňských závodů na naší řece Radbuze.
2009
První dračí závody v Plzni!
Navázali jsme na úsilí z minulého roku a PD opět absolvovali celý seriál závodů ČP. I pro tento rok jsme zaznamenali další zvýšení konkurence a 9. místo v mixu odpovídalo výkonnosti naší posádky. Vrcholem sezony dračích lodí bylo MS v Račicích, na kterém měli PD sedmičlenné zastoupení v kategoriích Masters. Podařilo se zorganizovat 1. plzeňské závody dračích lodí na řece Radbuze. Závod se setkal s příznivou odezvou, a tak byl položen vodní kámen pro tradici tohoto závodu.
2008
Máme Mistry Evropy!
Tento rok byl ve znamení stabilizace posádky. Přibyli noví členové a podařilo se absolvovat celou sérii závodů ČP. Výsledkem bylo 5. místo v kategorii Open, které znamenalo postup do závodu Mistrovství Evropy klubových posádek. Tohoto závodu jsme se bohužel nezúčastnili. Posádka MIXu pak ve zvýšené konkurenci obsadila celkové 6. místo. Na jaře se podařilo uspořádat zájezd na přátelské závody do Regensburgu a pro mnohé to byl první mezinárodní závod. Díky účasti Jiřího Cislera a Pavla Rouse se plzeňský tým mohl pyšnit úspěšnými reprezentanty ČR – na ME v italské Sabaudii získali titul Mistrů Evropy na 2000 m.
2007
Jsme tu zas!
Smíšená posádka Pilsner Dragons, pro tento rok nově složena z vodáckých nadšenců, se přihlásila do kategorie FUN, která byla pro ČP plánována jako zpestření pro veřejnost. FUN nakonec nebyla vypsána a naše loď bojovala v elitní kategorii ČP. Naše obrozená posádka slavila konečné 5. místo v kategorii MIX.
2006
Koupili jsme loď!
Sezona v začátcích vypadala velmi slibně. Velký podíl na tom měla zejména koupě lodě, která slibovala pravidelné tréninky na řece Radbuze, kde jsme se tento rok poprvé ukázali před plzeňskou veřejností. Začali jsme jezdit pod hlavičkou Sportovního Klubu SOUE Plzeň a zabydleli jsme se spolu s dračí lodí v naší loděnici v Dudlevcích. Po prvním závodě Českého poháru v Brně se ale soutěžní posádka rozpadla, a tak jsme po jednom bodovaném závodu obsadili konečné 11. místo.
2005
Začínáme!
Posádka Pilsner Dragons vznikla na jaře roku 2005 a vtrhla do 2. ročníku Českého poháru. Počáteční zápal trochu zchladily mírné potíže s technikou pádlování. Stejně tak, v začátcích podceňovaný, post kormidelníka se ukázal být klíčovým. Průběhem sezony jsme přestali narážet do soupeřů, zlepšili techniku a začali se umisťovat na lépe bodovaných místech. Nakonec jsme dosáhli na 5. místo v celkovém pořadí Českého poháru.
Prvotní členové PD byli složeni z hokejistů Spartaku Sedlec a Plzeňských kanoistů.
Mnoho let zpět
...zhruba tak 2000
Lodě ve znamení boha vod (draka) pochází ze starověké Číny. Loď má tvar podobný kánoi, je 12,5 m dlouhá a pádluje na ní 20 lidí na deseti lavičkách. Vzadu stojí kormidelník řídící směr lodi a vpředu sedí bubeník udávající rytmus posádce. Loď je dozdobená hlavou a ocasem draka.
Moderní historie dračích lodí se datuje od roku 1976, kdy se uskutečnil první závod v Hon-Kongu. Odtud se tento sport rychle rozšířil do celého světa. Od roku 1995 pořádá Mezinárodní asociace dračích lodích (IDBF) Mistrovství světa a Evropy, a to jak národních reprezentací tak nejlepších klubových posádek. V současnosti se této disciplíně aktivně věnuje přes 50 miliónů sportovců z více než 50 zemí světa. Vzhledem k rostoucí popularitě a atraktivnosti se uvažuje o zařazení této disciplíny do programu OH. Prvním signálem byly závody dračích lodí na Světových hrách v roce 2005, kde získala posádka ČR titul šampiónů na 1000 m. Reprezentační tým sbírá od své mezinárodní premiéry v roce 2002 světové i evropské tituly a cenné kovy téměř ve všech kategoriích a lze, s notnou dávkou hrdosti, tvrdit, že čeští dragouni patří stabilně mezi světovou špičku.
Závodí se na tratích 200 m, 500 m, 1000 m a 2000 m v kategoriích mužů, žen a mixů.
V České republice můžete dračí lodě na vodních plochách vidět od roku 1998. Dragonboating u nás má na povel Česká asociace dračích lodí (ČADL) a již přes deset let pořádá pro české příznivce několik soutěžních počinů. Seriál závodů Českého poháru je nejvyšší domácí soutěží, ve které se představují ty nejlepší tuzemské posádky. Druhou nejvyšší soutěží je seriál Grand Prix, který původně vznikl pro firemní posádky, ale postupem času se stal vyhledávaným závodem pro poloprofesionální posádky a svým obsazením je nejnabitější kategorií na domácích vodách. Celou soutěžní skupinu uzavírá kategorie FUN, která vznikla pro posádky scházející se jednou za čas, a lov bodů do celoročních tabulek pro ně není tím hlavním. Všechny soutěže mají však jedno společné – sportovní výkony jdou ruku v ruce s pohodovou a přátelskou atmosférou závodů, která je pro český dragonboating typickým znakem.
Na oficiálních stránkách ČADLu (www.dragonboat.cz) se dozvíte mnohem více než jen historické informace, které nám byly zdrojem pro tento odstavec.